149 godina od rođenja Zagorke

Autor: Valentina Namesnik, 2. 3. 2022.

Nepoznata godina rođenja darovitog djeteta

Iako su u vezi datuma rođenja Marije Jurić Zagorke dugo postojale nejasnoće, na kraju se ustanovilo da je rođena 2. ožujka 1873. godine u blizini Vrbovca. Bila je darovito dijete, odmalena je pisala i pokretala učeničke novine no roditelji joj nisu omogućili daljnje školovanje, već su je maloljetnu udali i poslali u Mađarsku.

Bijeg u Zagreb i želja za neovisnošću

Marija je pobjegla od muža s kojim se nije dobro slagala i doselila u Zagreb te se odlučila za samostalan i neovisan život baveći se pisanjem. Počela je raditi u redakciji Obzora, uglednih zagrebačkih dnevnih novina. Od anonimne reporterke, Marija je postala politička novinarka koja je izvještavala o svim važnim političkim zbivanjima.

Tekstove je objavljivala pod pseudonimima

Kako se nije vjerovalo da žene mogu i znaju dobro pisati, Marija je bila primorana tekstove objavljivati pod pseudonimima (drugim, izmišljenim imenima), a najpoznatiji pseudnonim kojeg je odabrala bio je Zagorka, zbog ljubavi prema ljudima iz hrvatskog puka i iz solidarnosti prema njihovim životnim teškoćama.

Počela pisati povijesne romane

Nakon petnaestak godina rada u novinama, na poticaj biskupa Josipa Jurja Strossmayera, Marija je počela pisati povijesne romane. Grička vještica i Gordana počeli su u nastavcima izlaziti u dnevnim novinama Jutarnji list. Zanimljivo je da su mnogi tada rođenoj djeci davali imena Gordana.

Pokreće prvi časopis namijenjen ženama

Godine 1925., Marija pokreće časopis Ženski list, prvi časopis u Hrvatskoj namijenjen ženskoj publici. Kasnije pokreće časopis Hrvatica. Uz još nekoliko književnica, Marija je sudjelovala u osnivanju Društva hrvatskih književnica

Bila je drugačija, pa tako i kritizirana

Budući da je bila jedna od rijetkih novinarki u ono vrijeme, često je bila kritizirana, neshvaćena i gledana s podsmijehom od strane muških kolega. To ju nije sputavalo u pisanju i trudu da se čuje ženski glas i bori za ženska prava.

Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke

Na adresi Dolac 8, gdje je živjela i umrla, osnovan je Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke gdje se nalazi stalni postav zbrike (namještaj i predmeti koje je Marija koristila, kao i brojna izdanja njezinih djela). Memorijalni stan otvoren je svaki četvrtak, svakako ga posjeti!

I nemoj zaboraviti svratiti u Tkalčićevu...

jer tamo se nalazi spomenik Marije Jurić Zagorke, postavljen 1991. godine, a djelo je kipara Stjepana Gračana.

Pripremila: Valentina Namesnik, stručna suradnica knjižničarka

« Travanj 2024 »