Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Valentina Namesnik, 28. 1. 2022.

Dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se 27. siječnja.

Na taj dan 1945. godine Crvena armija oslobodila je najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz. Ondje su pronašli oko 7000 preživjelih zatočenika, među kojima je bio i Otto Frank.

Otto Frank, otac Anne Frank, nekoliko mjeseci nije znao jesu li njegove kćerke Anne i Margot preživjele. Shrvan od tuge, nije mogao odmah čitati dnevnik koji mu je predala Miep koja je obitelji pomagala za vrijeme skrivanja u Skrovištu.

Otac Anne Frank nije mogao prestati čitati Annine zapise iz kojih je upoznao njezinu ozbiljniju stranu, ali iznenadio se kako je precizno, dobro, ali i duhovito opisala vrijeme provedeno u Skrovištu.

Ispunio je želju svoje Anne, pronašao izdavača i omogućio drugima da čitaju njezine zapise. Predgovor američkom izdanju napisala je Eleanor Roosevelt, započevši: "Ovo je jedna nevjerojatna knjiga. Napisana rukom mlade djevojke - a mladi se ne boje reći istinu - jedan je od najmudrijih i najdirljivijih komentara o ratu i učinku rata na ljude koje sam ikada pročitala."

Ovo je fotografija s posljednje proslave rođendana Anne Frank.

Bio je sunčan dan, 12. lipnja, a Anne je na svoj deseti rođendan pozvala osam prijateljica. Bilo je tu poklona, plesa, igre, fotografiranja i torte baš kao što i priliči jednom dječjem rođendanu.

Nažalost, već sljedeće godine situacija nije bila dobra i Anne je propustila slavlje, a proslava dvanaestog rođendana također nije bila moguća zbog racije i zbog toga što je baka Hollander bila ozbiljno bolesna.

Za svoj trinaesti rođendan Anne je mogla poželjeti nešto što sama jako želi, kako bi joj dodatno ugodili jer dva prošla rođendana nije proslavila. Anne je odabrala dnevnik!

Četrnaesti rođendan Anne je dočekala u Skrovištu i već gotovo godinu dana nije bila vani. Na poklon je dobila puno slatkiša i debelu knjigu o grčkoj i rimskoj mitologiji. Obožavala je čitati!

Anne nije dočekala svoj petnaesti rođendan. Umrla je u veljači 1945. u logoru Bergen-Belsen. Umrla je od pjegavog tifusa, što je zarazna bolest koju prenose uši.

"Dnevnik Anne Frank" lektirni je naslov, a Naklada Ljevak prošle godine izdala je knjigu "Sve o Anne Frank", koja je vrijedan i koristan dodatak za istraživački rad u školi, obradu djela na satu lektire, ali i podsjetnik za sve nas na ovu iznimnu djevojčicu i strahote genocida.

Izvor: knjiga "Sve o Anne Frank"

Pripremila: Valentina Namesnik, knjižničarka

« Travanj 2024 »