Tjedan zabranjenih knjiga

Autor: Valentina Namesnik, 28. 9. 2021.

Posljednjega tjedna u rujnu ili prvoga tjedna u listopadu obilježava se Tjedan zabranjenih knjiga, posvećen knjigama koje su zbog prigovora čitatelja morale biti uklonjene s polica knjižnica u nekim zemljama.
Danas promičemo slobodu čitanja te slobodan i besplatan pristup informacijama!

U nastavku pročitajte zašto su bile zabranjivane knjige s fotografije, a sve navedene možete posuditi u našoj školskoj knjižnici.

J. K. Rowling: Harry Potter
Serijal je bio zabranjen u nekoliko škola u SAD-u jer zbog magije i vještičarenja vrijeđa konzervativne katolike.

A. A. Milne: Medo Winnir zvani Pooh
Knjiga je 2006. godine zabranjena u nekoliko gradova u SAD-u jer su se životinje koje govore smatrale uvredom prema Bogu.

J. London: Zov divljine
Knjiga je nekad bila zabranjena u Italiji i Jugoslaviji jer su je smatrali previše radikalnom, a nacisti su je spalili zbog autorova naginjanja socijalizmu.

M. Twain: Pustolovine Huckleberryja Finna
Knjiga je bila zabranjena u mnogim gradovima SAD-a, jer sadrži riječi koje su smatrane pogrdnima.

L. Frank Baum: Čarobnjak iz Oza
Državne knjižnice u Chicagu ovu knjigu su zabranile 1928. godine jer ženu prikazuje u ulozi snažnog vođe što se "protivi Bogu", a knjižnica u Detroitu zabranila ju je 1957. godine jer su smatrali da nema značaja za današnju djecu.

L. Carroll: Alisa u zemlji čudesa
Bila je zabranjena početkom 20.st. u učionicama New Hampshirea jer su smatrali da sadrži aluzije o seksualnim fantazijama, a tijekom 60-ih godina zabranjena je širom SAD-a zbog straha da će djecu potaknuti na zloupotrebu droge.

Braća Grimm: Bajke
Zabranjene su početkom 20.st. u osnovnim školama u SAD-u zbog previše nasilja, rasizma i negativnog prikaza ženskih likova.

R. Dahl: Charlie i tvornica čokolade
Ovu, mnogima omiljenu lektiru, zabranila je Knjižnica u Coloradu 1988. godine jer propagira "jadnu životnu filozofiju".

Dnevnik Anne Frank
Knjiga je bila zabranjena 2010. godine u Virginiji zbog "tematiziranja seksualnosti i homoseksualnosti", a ranije je bila zabranjena u nekim američkim školama jer je "predepresivna".

Popis zabranjenih knjiga preuzet je s interneta.

« Travanj 2024 »

> Školska knjižnica  > Zanimljivosti