Poštovani roditelji,
tragični događaj u OŠ Prečko izaziva osjećaje tuge, tjeskobe, ljutnje, straha i bespomoćnosti, kako kod odraslih, tako i kod djece.
Ukoliko niste sigurni kako razgovarati s djetetom, u nastavku pročitajte što možete učiniti.
Pružite djetetu prostora da vam kaže što zna i osjeća.
S obzirom na količinu različitih informacija u medijskom prostoru, dobro je pustiti djecu da prva govore. Tako ćete dobiti uvid u to je li dijete uopće čulo za događaj, što sve zna i jesu li se pojavili ikakvi strahovi. Manja djeca možda nemaju nikakve informacije o događaju ako su manje izložena medijima, a u tom slučaju nije potrebno objašnjavati im što se dogodilo. Nešto starija djeca koja više vremena provode na društvenim mrežama, novinskim portalima i gledajući televiziju vjerojatno imaju više informacija.
Iako roditelji ponekad ne žele razgovarati s djecom o uznemirujućim događajima kako bi ih zaštitili, važno je da ne budu sami u tumačenju onoga što čuju oko sebe.
Prihvatite djetetove osjećaje i umirite strahove.
Dajte djeci do znanja da su svi njihovi osjećaji prirodni i da ste tu za njih. Strahove možete umiriti naglašavanjem da su ovakvi događaji iznimno rijetki i da postoje odrasli koji su tu da ih zaštite.
Razlikujte činjenice od dezinformacija i postavite granice u vezi izloženosti medijima.
Prirodno je osjećati potrebu da budete informirani, no pretjerano praćenje novosti može povećati zabrinutost. Kako biste izbjegli pretjeranu brigu i preplavljenost, odredite vrijeme u danu bez mobitela i drugih medija.
Pratite vlastite emocionalne reakcije i potražite podršku za sebe.
U razgovoru s djetetom budite smireni i izbjegavajte nagađanja o tome hoće li se ovakva situacija ponoviti i što je uzrokovalo postupak počinitelja. Nemojte se usmjeravati na stereotipe o počinitelju nego se umjesto toga zadržite na činjenicama i vlastitim osjećajima.
Psihološku pomoć, podršku i savjetovanje pružaju sljedeće ustanove Grada Zagreba:
Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar: 01 46 96 162 (linija je dostupna svih sedam dana u tjednu od 8:00 do 20:00 sati)
Centar za zdravlje mladih Doma zdravlja Zagreb Istok: 01 64 68 333 / info@czm.hr
Centar za mentalno zdravlje u zajednici Doma zdravlja Zagreb Zapad: 01 36 67 546 / czmz -bastijanova@dzz-zapad.hr
Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba: 01 64 719 40 / narucivanje@poliklinika-djeca.hr
Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež: 01 48 62 503, 01 48 62 511
Naša škola se zaključava i na ulaznim vratima dežura tehničko osoblje. Učitelji dežuraju u unutarnjim prostorima škola (hodnici, stubišta, blagovaonice). Kao škola trudimo se pružiti učenicima podršku i sigurnost, a u slučaju potrebe možete se obratiti za pomoć i stručnoj službi škole.
U duhu nadolazećih blagdana budimo tu jedni za druge, brinimo jedni o drugima i pružimo podršku onima kojima je najpotrebnija.
Ravnatelj: Ivan Kostanjski, prof.