Školska knjižnica i projekt HRT-a

Autor: ISKRA ŽDERIĆ BIBERDŽIĆ, 10. 3. 2015.

Školska knjižnica i projekt HRT-a

Projekt  Fred at school

Naša je škola započela suradnju s Hrvatskom radiotelevizijom na provedbi projekta za učenike sedmih i osmih razreda.

Projekt je odobrila Europska komisija u sklopu programa Creative Europe i medijskog potprograma za Audience Development, akcija 1 – Film Litteracy. Cilj je projekta putem radijske platforme učenicima predstaviti europske filmske uratke.

Ovaj je projekt Europska komisija ocijenila kao kvalitetan iskorak u načinu na koji predstavlja obrazovne sadržaje mladoj populaciji te pokretanje kreativnog, dinamičnog dijaloga s mladima od 14 do 16 godina.

Projekt je važan u promicanju filmske pismenosti, podizanju svijesti o važnosti europskog filma i kulture kod mladih, na većini europskih jezika, pa tako, zahvaljujući doprinosu HRT Akademije, i na hrvatskome.

3. ožujka 2015. (utorak) održana je prva filmska projekcija. Svaki će se film baviti ljudskim pravima, tako se i ovaj temelji na pravima emigranata i useljenika i njihovim životima u centru za privremeni pritvor u staroj napuštenoj tvorničkoj zgradi.

Ilegalka

2010., Belgija, 90 min. , drama

Kratki sadržaj:  Tanja, 39-godišnja ruskinja, već više od deset godina ilegalno živi u Belgiji sa svojim 14-godišnjim sinom. Iako vlasti odbijaju njenu molbu za azil, ona uspijeva pronaći posao i upisati sina u školu. No, živi u stalnom strahu da ju ne pronađu. Tijekom jedne policijske kontrole, uhićena je i smještena u zatvor. Njen sin uspijeva pobjeći i pronaći utočište kod prijatelja. Tada počinje njena borba za dostojanstvo i potraga za sinom unatoč činjenici da joj deportacija visi nad glavom. Ovo je priča o majci koja se bori protiv države.

Nakon gledanja filma, učenici su online ispunjavali upitnik.

« Travanj 2024 »

> Školska knjižnica  > Događanja