ZAŠTO NE BISTE... PROČITALI: priručnik za učenje i poučavanje

PUP – Priručnik za učenje i poučavanje

PUP je mrežno sjedište na kojem možete pronaći predloške i upute za stvaranje kvalitetnog nastavnog sadržaja te pripremu učeničkih projekata na osnovi velikog broja predložaka.

Svojom jednostavnošću i prilagođenošću procesima učenja daje veliki poticaj kod usvajanja informacijsko-komunikacijskih tehnologija kako bi se podigla kvaliteta nastave i učenja.

PUP korisnicima pruža forme i načine oblikovanja te tako omogućuje učenicima i nastavnicima izradu kvalitetnog sadržaja.

OTVORI PUP ZA UČENIKE

ZAŠTO NE BISTE...naučili kako učiti?

Učenje ne mora biti mučenje

Postoje mnoge metode koje nam mogu olakšati učenje. Jedna od takvih metoda je i ČPČPP metoda.

Pred vama je stručna knjiga. Što učiniti? Naravno, pročitati je. Ako njezin sadržaj trebate pomno proučiti, primjerice za ispit, isto ćete još jednom ponoviti.

Međutim, istraživanja su pokazala da su za smislenu obradu teksta potrebne druge metode. Samo čitanje nije dostatno. Predstavljamo vam jedan od mogućih načina racionalnog proučavanja štiva:

Č = Čitati letimično prije usredotočenog čitanja.

P = Pitati se koji je dio štiva bitan.

Č = Čitati svjesno koristeći vid i pamćenje.

P = Pamtiti pročitano vlastitim riječima.

P = Ponavljanje zapamćenog nakon nekoliko sati ili nekoliko dana.

Početniku ovaj postupak može izgledati naporan i dugotrajan. Činjenica je da treba proći neko vrijeme da se čovjek preusmjeri i odbaci stare navike čitanja. Ova se metoda uvijek ponovno istraživala. Studenti koji su učili po ČPČPP – metodi postizali su mnogo bolji uspjeh od studenata koji su učili po svojim navikama.

ČPČPP metoda učenja dio je 33 strategije učenja iz knjige dr. Jorga Knoblaucha.

(preuzeto s: http://www.educentar.net/)

« Kolovoz 2020 »